Operace ruky
Ve srovnání s operační léčbou dolní končetiny jsou problémy kloubů horní končetiny často opomíjeny. Není tomu tak na naší Klinice. Zátěž horních končetin nelze srovnávat s dolními končetinami, které nám zajišťují pohyb a nesou celou váhu těla. Přesto často nevhodná zvýšená stereotypní (opakovaná) zátěž ať profesní, nebo sportovní vede k závažným ortopedickým onemocněním ramenního kloubu, loketního kloubu nebo zápěstí. Ortopedi naší kliniky se věnují taktéž léčbě v těchto situacích. Nejsložitější z těchto případů na naší Klinice operují celostátně uznávaní specialisté.
Pro problematiku ramenního kloubu je MUDr. Roman Lehovec, který na tuto problematiku absolvoval dlouhodobou stáž v USA na Mayo Clinic Phoenix a rovněž MUDr. Vít Dvořák s mnohaletými zkušenostmi z kliniky prof. Martense v Antverpách. Pro řešení obtíží v oblasti zápěstí a ruky spolupracuje Klinika Dr.Pírka se specializovaným pracovištěm ve Vysokém nad Jizerou. Členem našeho týmu je přední český ortoped ruky MUDr. Radek Kebrle, který je často zván jako školitel a přednášející pro problematiku zápěstí na řadu odborných akcí pořádaných v západní Evropě.
Operace karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu patří mezi nejčastější onemocnění ruky. Hlavní příznaky – brnění prstů ruky, snížená síla ruky způsobená útlakem nervu. Operaci podle rozsahu postižení provádíme v lokální nebo celkové anestezii.
Operace může být prováděna klasickým způsobem, nebo enedoskopicky. Endoskopickou operaci pod kontrolou TV kamery zavedli odborníci Kliniky Dr. Pírka jako první v České republice. Takto prováděný výkon je méně bolestivý, s rychlejším uzdravením. Je prováděn pomocí jednorázových speciálních nástrojů od renomovaného amerického výrobce "Arthrex". Výkon je hrazen zdravotní pojišťovnou, pouze materiál je hrazen samostatně - viz. nadstandardy.
Více informací o syndromu karpálního tunelu a o možnostech jeho řešení MUDr. Radek Kebrle: vimeo.com/148857347. O rekonvalescenci po operaci karpálního tunelu MUDr. Radek Kebrle: vimeo.com/148865370.
Problematice karpálního tunelu se věnuje MUDr.Jan Ryger a MUDr.Radek Kebrle
Operace ramen - stabilizace ramene
Nestabilita ramenního kloubu je jednou z nejčastějších nestabilit kloubů vůbec. Ramenní kloub je kloubem s největším rozsahem pohybu v těle. Pro stabilitu kloubu jsou zásadní kloubní pouzdro, zesílené kloubní vazy a svaly rotátorové manžety. Při vykloubení ramenního kloubu dochází velmi často k celé škále poškození, jako je natržení kloubního puzdra, odtržení chrupavčitého labra nebo dokonce i odlomení kostního úlomku jamky. Tato poškození mohou být příčinou pozdější nestability kloubu.
Dle typu poškození vybírá operatér vhodný typ operačního výkonu, nejčastěji se snahou o obnovení správných anatomických poměrů před úrazem. V případě, kdy podmínky v ramenním kloubu anatomickou rekonstrukci neumožňují (přílišný rozsah poškození se ztrátou tkání, předchozí operační zákroky), přistupujeme i k neanatomickým výkonům s využitím svalových přenosů a kostních štěpů. K ukotvení využíváme nejmodernější osvědčené implantáty renomovaných výrobců.
Po operaci je paže pacienta fixována v addukční ortéze, doba fixace je závislá na typu operačního výkonu. Pooperační léčba je koordinována operatérem při pravidelných kontrolách na ortopedické ambulanci.
Operace ramen - operace rotátorové manžety
Častým postižením ramenního kloubu jsou ruptury rotátorové manžety. Důvodem poruchy rotátorové manžety je její degenerativní postižení, případně postižení úrazové. Před samotným rozhodnutím o operačním zákroku je pacient důkladně vyšetřen ortopedem, včetně důkladné anamnézy obtíží pacienta, jeho dalších očekávání a dosavadní fyzické aktivity. V rozhodování o načasování a volbě vhodného typu operačního řešení jsou cenným pomocníkem i různé typy vyšetřovacích metod (RTG, CT, MRI).
Operaci provádíme artroskopicky, otevřeným - klasickým způsobem nebo kombinovaně. Při zákroku se jedná o rekonstrukci úponů rotátorové manžety. Doba hospitalizace je obvykle 3 dny, po operaci je pacient vybaven speciální abdukční ortézou. Rehabilitace je řízena individuálně operatérem při pravidelných pooperačních ambulantních kontrolách.
problematice ramene se věnuje MUDr.Roman Lehovec
Léčba tenisového a oštěpařského - též golfového lokte
Jako tenisový loket označujeme typické úponové bolesti na zevní straně lokte. Jedná se o nejčastější entezopatii. Její obdobou s lokalizací na vnitřní straně lokte je tzv. oštěpařský nebo též golfový loket. Při jejich léčbě využíváme celé spektrum farmakologických a fyzikálních postupů. Léčba je dlouhodobá a bolesti mohou být velmi obtěžující. Při vyčerpání všech možností konzervativní terapie je nutno přistoupit k léčbě operační, spočívající v uvolnění úponu svalů a revizi přilehlého kloubu. Po operaci přikládáme na operovanou končetinu sádrovou dlahu.
Další operace na horní končetině
Vedle operací ramene, lokte, zápěstí a karpálního tunelu jsou prováděny rovněž ostatní operace na horní končetině - jako tukové tumory, ganglia, zlomeniny a další.
Ortopedie
326 332 991
Ordinační hodiny
Po 7:00 - 18:00
Út 8:00 - 15:00
St 8:00 - 15:00
Čt 8:00 - 15:00
Pá 7:00 - 15:00